wskaźniki referencyjne
Strona główna » Stosowane wskaźniki referencyjne
Stosowane wskaźniki referencyjne
Co to jest Rozporządzenie BMR ?
Rozporządzenie BMR to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Rozporządzenie BMR określa zasady, na jakich opracowuje się wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad podmiotami (tzw. administratorami wskaźników), które te wskaźniki opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.
Rozporządzenie BMR ma na celu uporządkowanie zasad, według których stosowane są wskaźniki referencyjne, zmniejszenie ryzyka manipulacji wskaźnikami oraz wyeliminowanie potencjalnych konfliktów interesów pomiędzy uczestnikami rynku finansowego. Służyć temu ma m.in.:
- zwiększenie przejrzystości, wiarygodności i rzetelności opracowywanych wskaźników referencyjnych poprzez określenie reguł, według których te wskaźniki referencyjne powinny być opracowywane i stosowane oraz wskazanie rozszerzonych mechanizmów kontroli nad ich wyznaczaniem,
- wyznaczanie wskaźników referencyjnych, co do zasady w oparciu o rzeczywiste transakcje przeprowadzane na danym rynku.
Co to jest wskaźnik referencyjny i do czego służy ?
Wskaźniki referencyjne są stosowane powszechnie na rynkach finansowych i na ich podstawie banki wyznaczają oprocentowanie kredytów, lokat i wielu innych instrumentów finansowych. To dzięki nim strony umowy, czyli bank i klient mogą określać swoje wzajemne zobowiązania i rozliczać transakcje, ewentualnie to ile są sobie nawzajem winne. W Polsce najbardziej znanym wskaźnikiem jest WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) .
Bank Spółdzielczy w Żurawicy stosuje wskaźniki referencyjne WIBOR 3M, które podlegają ciągłym zmianom oraz zależą od sytuacji ekonomicznej i stanu gospodarki, w tym przede wszystkim od poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Do oprocentowania kredytu należy jeszcze dodać marżę banku. Ona pozostaje stała przez cały okres kredytowania. Zmienność wskaźników referencyjnych powoduje, że Bank co 3 miesiące informuje nas o aktualnym oprocentowaniu. WIBOR aktualizowany jest codziennie, a jego wartość możecie Państwo sprawdzić na stronie administratora wskaźnika referencyjnego: GPW Benchmark S.A. https://www.gpwbenchmark.pl/
Należy pamiętać, że wartość wskaźników obliczana jest na podstawie zewnętrznych danych pochodzących z rynku. Oblicza je niezależny administrator i działa na podstawie specjalnego zezwolenia. Zadaniem administratora wskaźnika jest opracowywanie wskaźnika referencyjnego, wyznaczanie metodologii jego opracowywania, oraz jego publikacja.
Administrator wskaźnika może zmienić metodę opracowywania wskaźnika referencyjnego. Metodologia ta jest opublikowana na stronie internetowej administratora. Administrator wskaźnika może też zaprzestać opracowywania wskaźnika referencyjnego w sposób trwały lub czasowy w trybie, który jest określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego.
Na wypadek wystąpienia tego typu zdarzeń, Rozporządzenie BMR nałożyło na Banki obowiązek opracowania planu awaryjnego. Plan awaryjny określa sposób postępowania Banku w sytuacji, gdy nastąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego, z którego Bank korzysta, albo zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Jakie działania podjął Bank Spółdzielczy w Żurawicy w zakresie Rozporządzenia BMR ?
Bank przyjął plan awaryjny, zgodnie z którym w przypadku kiedy administrator wskaźnika referencyjnego ogłosi istotną zmianę wskaźnika, który stosujemy w umowie. Od dnia obowiązywania istotnej zmiany będziemy stosować wskaźnik referencyjny po istotnej zmianie skorygowany o:
- korektę podaną przez administratora, a jeżeli administrator nie podał korekty,
- korektę wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami wskaźnika referencyjnego przed Istotną zmianą a wartościami wskaźnika referencyjnego po Istotnej zmianie z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą ogłoszenia Istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego.
W przypadku, kiedy administrator zaprzestanie opracowywać wskaźnik referencyjny, zgodnie z naszym planem awaryjnym:
- w pierwszej kolejności zastosujemy wskaźnik alternatywny określony w umowie, a w przypadku jego braku, wskaźnik referencyjny wskazany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego albo wskazany przez podmiot wyznaczający, wraz z korektą ustaloną umową, przepisami prawa albo podaną przez podmiot wyznaczający,
- w przypadku gdy wskaźnik alternatywny nie zostanie wyznaczony zgodnie z powyższym, zastosujemy wskaźnik alternatywny, wraz z korektą podaną przez administratora wskaźnika alternatywnego, spełniający następujące warunki:
- administrator wskaźnika alternatywnego posiada odpowiednie zezwolenia właściwego organu nadzoru, a także jest wskazany przez European Securities and Markets Authority w rejestrze administratorów wskaźników referencyjnych,
- wskaźnik alternatywny jest wskaźnikiem stopy procentowej dla waluty zastępowanego wskaźnika referencyjnego,
- wskaźnik alternatywny odzwierciedla równoważny rynek lub jego realia gospodarcze, co zastępowany wskaźnik referencyjny,
- wskaźnik alternatywny cechuje powszechność stosowania w Polsce.
W przypadku, gdy umowa, przepisy prawa, podmiot wyznaczający lub administrator wskaźnika alternatywnego nie poda korekty wskaźnika alternatywnego, skorygujemy wskaźnik alternatywny. Korektę wyliczymy jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami dotychczasowego wskaźnika referencyjnego, a wartością wskaźnika alternatywnego z tych samych dni publikacji, za okres 182 dni przed datą zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
W sytuacji, kiedy nie będzie możliwości wyznaczenia wskaźnika alternatywnego do ustalania oprocentowania zastosujemy podstawową stopę procentową banku centralnego właściwego dla waluty kredytu. Wskaźnik alternatywny skorygujemy korektą wyliczoną jako średnia arytmetyczna z różnic pomiędzy wartościami wskaźnika referencyjnego, a wartością stopy procentowej banku centralnego z tych samych dni publikacji, za okres 12 miesięcy przed datą zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
W przypadku, gdy wystąpi istotna zmiana wskaźnika referencyjnego lub zostanie wskazany wskaźnik alternatywny dla wskaźnika, którego opracowywanie zostało zaprzestane, poinformujemy Państwa o tym zdarzeniu w sposób określony w umowie.
Jaki jest wpływ planu awaryjnego i Rozporządzenia BMR na zawarte umowy kredytowe ?
Jeżeli w przyszłości nie będziemy mogli dalej stosować wskaźnika referencyjnego, który wskazaliśmy
w umowie (np. nie będzie już publikowany przez administratora), wówczas zastąpimy WIBOR nowym wskaźnikiem referencyjnym, zgodnie z poniższym:
- jeżeli umowa zawiera klauzulę awaryjną – zastąpimy WIBOR w sposób opisany w tej klauzuli,
- jeżeli jednak umowa nie będzie zawierała klauzuli awaryjnej, a Minister Finansów wyda rozporządzenie wyznaczające zamiennik dla znikającego wskaźnika referencyjnego WIBOR – zastosujemy zamiennik wyznaczony w tym rozporządzeniu.
Umożliwiamy Państwu podpisanie bezpłatnego aneksu, który wprowadza zapisy planu awaryjnego (Aneks BRM) do Państwa umów.
Poniżej prezentujemy linki do stron, na których znajdą Państwo więcej informacji na temat zmian i zasad opracowywania wskaźników referencyjnych:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne